Varasuhe ja abieluvaraleping
Abiellumisel valitakse varasuhe, mida saab soovi korral hiljem abieluvaralepinguga muuta.
Perekonnaseadus võimaldab valida sobiva varasuhte kolme liigi hulgast:
* varaühisus,
* vara juurdekasvu tasaarvestus ja
* varalahusus.
Juurdekasvu tasaarvestuse või varalahususe varasuhte valimisel tehakse kanne abieluvararegistrisse.
VARASUHTE VALIK
VARAÜHISUS
Varaühisus seob abikaasasid majanduslikult kõige tugevamini. Vara, mis omandatakse selle varasuhte kestel, kuulub abikaasadele ühiselt ja sellega saab teha tehinguid vaid ühiselt.
Lisaks on kummalgi abikaasal lahusvara, mille hulka kuuluvad:
• isiklikud tarbeesemed;
• enne abiellumist soetatud vara;
• abielu kestel tasuta ehk kinke või pärimise teel omandatud vara;
• lahusvara arvel omandatud vara.
Lahusvaraga saavad abikaasad tehinguid teha teise abikaasa nõusolekuta. ERANDINA saavad abikaasad näiteks lahusvara hulka kuuluvat kodu müüa või pantida vaid ühiselt. Piirang kehtib näiteks kinkena või pärimise teel omandanud kinnisasjadele. Abieluvaralepinguga on võimalik kokku leppida, et see piirang ei kehti.
VARA JUURDEKASVU TASAARVESTUS
Vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhe annab abikaasadele suurema varalise iseseisvuse kui varaühisuse varasuhe ning majanduslikult nõrgemale abikaasale rohkem tagatisi kui varalahususe varasuhe.
Selle varasuhte kestel omandatud asjadele automaatselt ühist omandit ei teki.
Tehinguid koduga saab teha üksnes teise abikaasa nõusolekul, sõltumata kummale kinnisasi kuulub. Abieluvaralepinguga on võimalik kokku leppida, et see piirang ei kehti.
Selle varasuhte puhul koosneb abikaasade vara:
* põhivarast ja
* soetisvarast.
Põhivara on vara, mis kuulus abikaasale enne abiellumist ning vara, mille abikaasa on omandanud kas pärimise teel või kinkena.
Soetisvara on vara, mille abikaasa on omandanud varasuhte kestel näiteks palga või ettevõtlustuluna.
Lahutuse korral kuulub soetisvara tasaarvestamisele ehk abikaasal, kellel on tekkinud vähem soetisvara, on õigus nõuda teiselt abikaasalt hüvitist.
VARALAHUSUS
Varalahususe puhul on abikaasad teineteisest varalises mõttes täiesti sõltumatud. Vara soetamisel ühist omandit ei teki, tehinguid tehes pole vaja teise abikaasa nõusolekut.
ABIELUVARALEPING
Abieluvaraleping võimaldab:
* asendada valitud varasuhe teisega;
* lõpetada valitud varasuhe;
* sõlmida muid seadusega lubatud kokkuleppeid.
Näiteks valisid abikaasad abiellumisel varalahususe, kuid soovivad end varaliselt tugevamalt siduda ja valida varaühisuse või vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhte. Uue varasuhte määramiseks tuleb sõlmida abieluvaraleping.
Varaühisuse või vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhte valinud abikaasadel on võimalik perekonnaseaduses lubatud juhtudel sõlmida seda varasuhet muutvaid kokkuleppeid. Näiteks võivad abikaasad, kelle vahel kehtib varaühisus, abieluvaralepinguga tunnistada abikaasade ühisvaraks ühe abikaasa lahusvara hulka kuuluv ese või tunnistada ühe abikaasa lahusvaraks abikaasade ühisvara hulka kuuluv ese.
Vorminõue
Abieluvaralepingu saab sõlmida vaid notari juures ja isiklikult. Esindaja kaudu ei saa seda teha. Abieluvaralepingu kohta tehakse kanne abieluvararegistrisse, mille andmed on avalikud.
Parkimise alustamiseks saada SMS numbrile 1902
sõnumisse lisa: auto number tühik tsoon
NÄIDE: 123ABC PVANALINN
Tasuta parkimisaja kasutamiseks tuleb sõnumi lõppu lisada tasuta minutite arv (nt: 123ABC PVANALINN60)
Parkimise lõpetamiseks helista 1903